Zasada akceptacji i doceniania dziecka

Autor: Urszula Golańska, Wioleta Błaszczyk
Źródło: http://www.profesor.pl/

Akceptacja jest najdonioślejszym elementem w wychowaniu "gdyż rozwija poczucie bezpieczeństwa, które skłania do uległości i szczerości tworząc więzi zaufania z rodzicami, oraz poczucie własnej wartości.
Wyróżnia się dwa rodzaje akceptacji:
- bezwarunkowa to taka, gdzie rodzice nie stawiają żadnych warunków dziecku, akceptują je takie jakie jest.
- warunkowa skupia się na działaniach dziecka. Gdy jest ono posłuszne
i odnosi sukcesy - zyskuje akceptację, gdy nie staje na wysokości wymagań rodziców staje się niepewne.

Dla właściwego obrazu samego siebie i zdrowej samooceny bardzo istotne znaczenie dla dziecka ma poczucia bycia akceptowanym szczególnie przez osoby stanowiące dla nich wzorce, jak rodzice czy nauczyciele. Gdy poczynania dziecka oceniane są tylko krytycznie, wyciągnie ono z tego faktu następujący wniosek: "Jeśli jestem niewiele wart - to może jestem nic nie wart". Dziecko pozbawione akceptacji najważniejszych dla niego osób nie jest w stanie zaakceptować siebie, co jest przyczyną tworzenia się złego obrazu samego siebie i niskiej samooceny. Dla rodziców nie ma nic ważniejszego od nauczenia się i praktykowania bezwarunkowej akceptacji. Gdy dziecko czuje się nieakceptowane, żyje w ciągłej obawie, że lepiej "trzymać buzie na kłódkę, bo
i tak mnie odrzucą." Im więcej okażemy dzieciom bezwarunkowej akceptacji, tym bardziej będą skłonne do otwartości, do dzielenia się z nami swoimi przeżyciami.

Każde dziecko jest niepowtarzalne. Aby ukształtować w dziecku właściwy obraz samego siebie i zaakceptować jego wyjątkowość, należy mu powtarzać, że jest niepowtarzalne, niezwykłe i bardzo kochane. Pełna uczucia akceptacja okazywana, przez rodziców buduje w dziecku poczucie pewności
i bezpieczeństwa. Akceptacji pragnie każdy a szczególnie dzieci. Nie należy potępiać człowieka, tylko jego czyn.

Docenianie łączy się ze znaczeniem - poczuciem ważności oraz możliwością nieobojętnego dla innych działania. Istotne jest docenianie osiągnięć dzieci, ale przy zachowaniu umiaru by nie zaczął oceniać je tylko przez pryzmat osiąganych sukcesów.

"Bardziej od osiągnięć doceniam starania moich dzieci a wartość mojego dziecka jako członka stawiam ponad jego wysiłki".

Docenianie wysiłków dziecka może stać się pewnego rodzaju impulsem, który pchnie dziecko w amok osiągania przez całe życie sukcesów. Jest to możliwe, ale najlepszą obroną przed tym jest nieustanne akceptowanie dziecka, a następnie okazywaniu mu swego uczucia.

Jeżeli dzieci nie są całkowicie pewne, że bezwarunkowo są akceptowane, pochwały i wyrazy uznania mogą być przez nie odbierane jako manipulacja. Dziecko musi najpierw odczuć, ze jest akceptowane, a dopiero potem należy mu okazać uznanie. Bardziej od osiągnięć należy doceniać starania.