^Do góry
 • 1 Akademia Rodzinna Humanitas
  to program profilaktyczno - edukacyjny dla rodziców i uczniów, którego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy, umiejętności oraz postaw umożliwiajacych ochronę rodziny i młodzieży przed czynnikami zagrażajacymi prawidłowemu rozwojowi.
 • 2 Program
  powstał w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu w trakcie szeroko zakrojonych działań profilaktyki systemowej realizowanych w ramach Regionalnej Koalicji Na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wspólnie z Instytutem Twórczej Integracji, Stowarzyszeniem Auxylium, Kraina Świetlików, Władzami Samorzadowymi i innymi podmiotami.
 • 3 Dofinansowanie
  Program uzyskał dofinansowanie z środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Bezpieczna i przyjazna szkoła – projekty upowszechniające i wzmacniające wybrane działania bezpiecznej szkoły, w szczególności projekty edukacyjne w gimnazjach”.
 • 4 Zadanie projektu
  Kluczowym zadaniem projektu jest upowszechnienie uniwersalnej wiedzy umożliwiającej tworzenie i wzmacnianie warunków chroniących młodzież przed zagrożeniami uzależnieniem, przemocą i wykluczeniem generowanymi w najbliższym środowisku społeczno-kulturowym. Promocja wiedzy będzie miała charakter systemowy, czyli skierowana zostanie jednocześnie do uczniów i rodziców.
 • 5 Akademia Rodzinna Humanitas
  nie tylko jest formą edukacyjną, pozwala również na zdystansowanie się do wadliwych stereotypów, mitów, przekonań, fałszywych efektów kampanii społecznych, populistycznych i modnych preferencji dotyczących zachowań, wartości i cech społecznych funkcjonujących w rodzinach i środowisku społecznym.

Jak rozpocząć rozmowę w grupie ludzi?

Jak rozpocząć rozmowę w grupie ludzi?Stoisz na przyjęciu i zastanawiasz się do kogo podejść i jak zacząć rozmowę? Nie zaczynaj od najwspanialszych osobowości zgromadzonych na spotkaniu, podejdź do… osoby najsłabszej, nie do końca pasującej do towarzystwa. Pogawędka z nią doda Ci sił, aby zacząć rozmowę z innymi!

Wybór właściwego miejsca rozpoczęcia jest podobnie jak w grze niezwykle istotny. Wszystkie przyjęcia i większe zgromadzenia mają swoje błyszczące, pełne najświetniejszych osobowości kręgi towarzyskie, swoje najwspanialsze punkty. Czy powinieneś przepchnąć się do przodu i pójść wprost do najgłośniejszej, najlepiej bawiącej się i najpotężniejszej enklawy w pomieszczeniu?

Absolutnie nie! Nie rób tego, dopóki nie będziesz uważał, że w sztuce bycia towarzyskim jesteś na średnio zaawansowanym lub zaawansowanym poziomie. Przecież dopiero co wykorzystałeś przynajmniej jedną „umożliwiającą przeżycie fantazję”, aby dotrzeć do tego punktu, i nie chcesz teraz tego zepsuć przez zostanie zestrzelonym przez najświetniejszego gościa na imprezie. Najpierw musisz zdobyć trochę stosunkowo bezpiecznej praktyki.

 Trenuj bycie towarzyskim na uspołecznionych inaczej

Dokładnie tak. Porozmawiaj z najbardziej ofermowatą, najsłabszą i najbardziej obciachową duszą w pomieszczeniu. Może się ona różnie zachowywać w zależności od imprezy — wszystko jest względne. Zazwyczaj jest to cicha osoba, ale nie zawsze (czasem jest to ktoś, kto śmieje się o wiele zbyt głośno).

Może być nieodpowiednio ubrana lub przynajmniej nie do końca pasować do otoczenia. Często będziesz w stanie zidentyfikować odmieńca na imprezie przez jego zagubioną, nieśmiałą ekspresję, powłóczenie nogami lub przez nadmierną fascynację, jaką obdarza jeden z elementów wystroju wnętrza.

W każdym razie musisz pomyśleć o tej pierwszej osobie lub gronie osób (być może nawet kilku gronach, w zależności od tego, ile treningu potrzebujesz), jak o swoim szkicowniku, swoim papierze do notatek, swojej próbie generalnej. To jest test Twojego doświadczenia towarzyskiego.

Kiedy zbliżasz się do takiej osoby lub grupy, pamiętaj o tym, że Twoim podstawowym celem jest nauczenie się, w jaki sposób konkretne rodzaje rozmowy działają na ludzi i jak oni Cię odbierają. Czy pewne zdanie było dla Ciebie naturalne, czy może brzmiało jak powtarzane ćwiczenie? Czy nie było ono powiedziane ze złą modulacją?

 Próbuj!

Ze względu na to, że obcujesz z najmniej krytycznymi ludźmi na przyjęciu, możesz wypróbować techniki towarzyskie, których normalnie nie ośmieliłbyś się zastosować. Jest to podobne do pływania na płytkiej części basenu, zanim zaryzykujesz wypłynięcie na głęboką wodę. Musisz oczywiście pamiętać, że reakcja na Twoje „treningi umiejętności społecznych”, jaką uzyskasz od uspołecznionych inaczej, niekoniecznie będzie taka sama jak to, czego możesz się spodziewać od najdowcipniejszej osoby na imprezie.

Niemniej jednak dla osób z lękiem społecznym każda okazja do ćwiczenia jest bezcenna, więc powinny z niej korzystać, kiedy tylko jest taka możliwość. Istnieje, jak być może się domyśliłeś, dodatkowy pożytek z tej techniki: niektórzy najbardziej fascynujący ludzie na świecie są całkowicie aspołeczni. Może się zdarzyć, że podczas odbywania jakiejś bezstresowej praktyki z wybranym przez siebie odmieńcem przypadkowo przeprowadzisz rozmowę życia.

Źródło:
http://psychologia.wieszjak.pl/relacje/261782,2,Jak-rozpoczac-rozmowe-w-grupie-ludzi.html

Jak sprawnie komunikować się z ludźmi?

Czym jest komunikacja? Badacze R. Bandler i J. Grinder sformułowali błyskotliwą definicję: „znaczenie komunikacji zależy od reakcji, jaką ona wywołuje”. Najważniejsze w zrozumieniu komunikacji jest wiedzieć, że zależy ona od nas samych i od tego, jaką reakcję chcemy wywołać. Jak zatem formułować komunikaty?

Co to jest komunikacja?

Jak sprawnie komunikować się z ludźmi?Każdy z nas w nieco inny sposób rozumie słowo „komunikacja”, choć jego definicje z reguły wyglądają podobnie: „To wymiana informacji pomiędzy dwojgiem ludzi lub grupą osób”, „To wypowiedzenie tego, co ma się na myśli”, „To bycie zrozumianym”.

We wczesnych latach programowania neurolingwistycznego (NLP), czyli programu badawczego poświęconemu „analizie doskonalenia i modelu, na podstawie którego poszczególne osoby tworzą swe subiektywne doznania zmysłowe”, Richard Bandler oraz John Grinder sformułowali bardziej efektywną definicję: „Znaczenie komunikacji zależy od reakcji, jaką ona wywołuje”.

 Komunikacja zależy od Ciebie!

To proste i genialne stwierdzenie oznacza, że to, czy Twoja komunikacja odniesie sukces, czy nie, zależy w stu procentach od Ciebie. W końcu to Tobie zależy na przekazaniu danej wiadomości i to na Tobie spoczywa odpowiedzialność, aby do tego doszło.

Akcja - reakcja

Co więcej, jeśli nie osiągniesz swojego celu, to Ty będziesz zmuszony zachować się na tyle elastycznie, aby zmienić swoje postępowanie i w końcu zdobyć to, czego pragniesz. Aby jednak nadać tutaj komunikacji jakąś formę i funkcję, załóżmy, że od początku mamy na myśli jakiś konkretny rezultat lub reakcję. Osoby, które w miernym stopniu opanowały umiejętności komunikacyjne, zazwyczaj nie są w stanie zastanowić się nad reakcją, jaką chcą wywołać u odbiorcy danego komunikatu, przez co nie potrafią do niej dążyć.

Przepis na pomyślną komunikację zawiera w sobie trzy odrębne składniki. Jakie?

Konkretna wiedza na temat tego, czego chcesz

 Sformułuj swoją intencję w zdanie twierdzące, najlepiej w czasie teraźniejszym. Na przykład: „Chcę udanego związku. Moja wyobraźnia pełna jest obrazów, dźwięków, odczuć, zapachów i smaków związanych z moją obecnością w tym związku i kiedy już się w nim znajdę, będę o tym wiedzieć”. Powyższe zdanie to zdanie twierdzące w przeciwieństwie do zdania: „Nie chcę być samotny”.

Faktyczne oszacowanie tego, co robisz

Oceń, co robisz, aby osiągnąć swój cel, oraz z jakimi reakcjami spotyka się Twoje postępowanie. Możesz na przykład dojść do wniosku, że w Twoim przypadku wychodzenie do baru nie jest dobrym sposobem na poznawanie nowych ludzi.

Ciągle zmieniaj swoje postępowanie, aż zdobędziesz to, czego pragniesz

Opracuj plan i trzymaj się go: „Na sobotni wieczór zaproszę do siebie trzy osoby i poproszę je, aby przyprowadziły kogoś ze sobą”. Zrób to i zbierz opinie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dokonaj zmian w swoim planie, a następnie oceń, czy tym razem lepiej się sprawdza. Powtarzaj ten cykl („zmiana — wprowadzenie planu w życie — opinie”) tak długo, aż osiągniesz swój cel. Z zależności tej możesz korzystać w każdej dziedzinie swojego życia, która Twoim zdaniem wymaga poprawy — czy to w kwestii finansów, miłości, sportu, kariery, czy czegokolwiek innego.

Źródło:
http://psychologia.wieszjak.pl/relacje/262151,2,Jak-sprawnie-komunikowac-sie-z-ludzmi.html

  

Strategiczna Profilaktyka Systemowa

program
Fundacji Humanitas
dofinansowany z środków Rządowego Programu na lata 2014-16
w ramach zadania publicznego 
„Bezpieczna i przyjazna szkoła

 
Copyright © 2013. Akademia Rodzinna Humanitas Rights Reserved.


Facebook skype