^Do góry
 • 1 Akademia Rodzinna Humanitas
  to program profilaktyczno - edukacyjny dla rodziców i uczniów, którego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy, umiejętności oraz postaw umożliwiajacych ochronę rodziny i młodzieży przed czynnikami zagrażajacymi prawidłowemu rozwojowi.
 • 2 Program
  powstał w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu w trakcie szeroko zakrojonych działań profilaktyki systemowej realizowanych w ramach Regionalnej Koalicji Na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wspólnie z Instytutem Twórczej Integracji, Stowarzyszeniem Auxylium, Kraina Świetlików, Władzami Samorzadowymi i innymi podmiotami.
 • 3 Dofinansowanie
  Program uzyskał dofinansowanie z środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Bezpieczna i przyjazna szkoła – projekty upowszechniające i wzmacniające wybrane działania bezpiecznej szkoły, w szczególności projekty edukacyjne w gimnazjach”.
 • 4 Zadanie projektu
  Kluczowym zadaniem projektu jest upowszechnienie uniwersalnej wiedzy umożliwiającej tworzenie i wzmacnianie warunków chroniących młodzież przed zagrożeniami uzależnieniem, przemocą i wykluczeniem generowanymi w najbliższym środowisku społeczno-kulturowym. Promocja wiedzy będzie miała charakter systemowy, czyli skierowana zostanie jednocześnie do uczniów i rodziców.
 • 5 Akademia Rodzinna Humanitas
  nie tylko jest formą edukacyjną, pozwala również na zdystansowanie się do wadliwych stereotypów, mitów, przekonań, fałszywych efektów kampanii społecznych, populistycznych i modnych preferencji dotyczących zachowań, wartości i cech społecznych funkcjonujących w rodzinach i środowisku społecznym.

Jak pokonywać przeszkody w komunikowaniu się?

Starasz się, ale w dalszym ciągu nie potraficie się zrozumieć. Być może nie możecie właściwie odczytać prawdziwych intencji swoich wypowiedzi ze względu na czynniki takie jak wychowanie czy doświadczenia? Jak pokonywać przeszkody w komunikowaniu się?

Mylna interpretacja

Płynące z głębi serca próby odniesienia się do trosk Twojej żony wymagają, abyś rozumiał, co do Ciebie mówi. Czasami mylnie interpretujemy nawet najprostsze komunikaty, ponieważ wszyscy filtrujemy informacje na podstawie naszych własnych doświadczeń. „Filtry” te osłabiają nasze umiejętności słuchania i reagowania na to, co mówi partnerka. Zastanów się nad następującymi filtrami. Z których z nich korzystasz?

"Filtry"

 Brak uwagi. Rozpoczynacie rozmowę i wtedy niespodziewanie odzywa się komputer: „Masz wiadomość!” albo w kieszeni zaczyna Ci wibrować komórka. Czy nadal poświęcasz uwagę swojej żonie? Nie przekażesz jej informacji, że jej potrzeby są dla Ciebie istotne, jeśli nie będziesz poświęcać swojej żonie uwagi.
 1. Złe humory. Czy odsuwasz od siebie swoją partnerkę, kiedy masz zły dzień? Osoby przygnębione albo cierpiące na depresję postrzegają świat w szarych kolorach. Z większym prawdopodobieństwem będą negatywnie interpretować wydarzenia i wykazywać mniejszą kreatywność w rozwiązywaniu problemów.
 2. Nierealistyczne przekonania albo oczekiwania. Czy zdarza Ci się być rozczarowanym, ponieważ partnerka nie spełnia Twoich oczekiwań? Być może poczyniłeś założenia na podstawie własnych potrzeb albo obserwacji osoby, którą wydawało Ci się, że jest, a nie kim rzeczywiście się czuje i za kogo się uważa. Wyobraź sobie niewiarygodnie frustrującą rozmowę o wakacjach, na które wpłaciłeś już zaliczkę, ponieważ ona uwielbia Bermudy, prawda? Otóż nieprawda. Tak naprawdę jest nadwrażliwa na słońce. Ponieważ o tym nie wiesz, nie możesz zrozumieć, dlaczego tak bardzo rozzłościł ją Twój „egoizm”.
 3. Różnice w sposobach komunikacji. Czy Twoja żona oskarża Cię, że jesteś wybuchowy, nieokrzesany albo bierny? Może to być spowodowane różnicami w Waszych sposobach komunikowania się, które zależą od Waszego wychowania. W mojej rodzinie na przykład najzupełniej normalne jest przegadywanie drugiej osoby. Jeśli ktoś nie przyjmuje Twoich racji, po prostu mówisz głośniej. W rodzinie mojej żony podnoszenie głosu jest z kolei uważane za niegrzeczne. Może postrzegać moją asertywność jako agresję, a ja jej milczenie jako wycofanie się.

Zanim rzeczywiście zaczniemy słuchać naszych żon, zwracać się do nich i uczyć na podstawie tego, co mówią, będziemy musieli usunąć przeszkody, które znajdują się na drodze do wzajemnego zrozumienia. Usuń ze swoich rozmów filtry i słuchaj przekazu w takiej postaci oraz intencjach, w jakich został wysłany.

Źródło:
http://psychologia.wieszjak.pl/relacje/264046,Jak-pokonywac-przeszkody-w-komunikowaniu-sie.html

Jak tworzyć dobre relacje z innymi?

W zrozumieniu siebie pomocne jest często przyjrzenie się naszym relacjom z innymi ludźmi: zastanów się co tak naprawdę o nich myślisz, jaki stopień ważności zajmuje w Twoim życiu przyjaźń i jaki jesteś w stosunku do innych osób z Twojego otoczenia.

Relacje z innymi

Jak tworzyć dobre relacje z innymi?Bardzo często używam porównania, że każdy z nas żyje w swoim własnym matriksie, i kiedy już sobie w pełni zdasz z tego sprawę, to dalej masz wybór: albo dalej innym pozwalać w pełni kontrolować Twoją rzeczywistość, albo zacząć ją samemu kreować. Możesz wybrać: niebieska lub czerwona pigułka.

Jeżeli chciałbyś, żeby Twoja rzeczywistość została taka, jaka jest, to pewnie nie czytałbyś tej książki, więc zajmijmy się drugą opcją. Żeby móc zmieniać swój świat, najpierw dobrze byłoby zmienić zasady, które nim kierują.

 Teraz zajmujemy się tym, jak tworzyć przyjaźń, więc zajmiemy się tymi regułami, które rządzą Twoimi regułami w relacjach z innymi. To znaczy — rządziły do tej pory, bo Ty możesz sam decydować, jakie one będą!

Jak to zrobić?

Bardzo prosto! Obiecywałam, że techniki w tej książce będą łatwe, i tak będzie. Teraz chcę Cię poprosić, żebyś wnikliwie spojrzał w głąb siebie i zapisał sobie, co myślisz o innych ludziach i o sobie.

A zatem co tak naprawdę myślisz o innych ludziach? Zapisz te myśli, które przychodzą Ci do głowy. A co myślisz o swoich umiejętnościach tworzenia i utrzymywania przyjaźni? A jaki stopień ważności mają w Twoim życiu przyjaźń i dobre relacje z innymi? Jaki jesteś w stosunku do innych ludzi? Jaki jesteś dla swoich przyjaciół?

A teraz pytanie, które może być dla Ciebie trudne albo może nigdy się nad nim nie zastanawiałeś, ale teraz jest odpowiedni moment. Więc proszę, odpowiedz sobie na pytanie: po co jesteś tutaj na tym świecie?

Na koniec

Chciałabym, żebyś teraz przyjrzał się uważnie temu wszystkiemu, co powyżej napisałeś. To tak naprawdę są Twoje przekonania na temat innych ludzi, przyjaźni i Twoich relacji z innymi. Niektóre z nich pomagają Ci w relacjach z innymi, niektóre stoją Ci na przeszkodzie i ograniczają Twój krąg przyjaciół.

Bo jak masz z ufnością patrzeć na innych, gdy może myślisz sobie, że ludzie potrafią być okrutni i fałszywi? Jak możesz myśleć o powiększeniu grona przyjaciół, jeżeli nie umiesz rozmawiać z innymi albo myślisz o sobie, że jesteś nieśmiały? Wszystko, co Cię spotyka, interpretujesz zgodnie ze swoimi przekonaniami. I nie jest ważne tak naprawdę, jacy są ludzie i jak Ty się zachowujesz, tylko jak interpretujesz te fakty!

Brak umiejętności?

Jeżeli chcesz stać się dla innych „słoneczkiem” i mieć wielu przyjaciół, ważne jest, żeby Twoje przekonania były spójne i pomagały Ci. Pozwól teraz, że podzielę się z Tobą tym, co ja myślę na te wszystkie tematy. Uważam, że ludzie są naprawdę dobrzy z natury, tylko czasem brakuje im umiejętności. Zakładam, że każdy, kogo poznaję, lubi mnie, tylko jeszcze o tym nie wie, i dzięki swoim umiejętnościom komunikacyjnym mogę mu to w pełni uświadomić.

Myślę też, że jestem dobrą przyjaciółką! A na tym świecie jestem po to, żeby być szczęśliwa i uszczęśliwiać innych. To wszystko, jak widzisz, jest spójne i pozwala mi nawiązywać naprawdę łatwo bliskie kontakty z innymi! Więc teraz jest moment, żebyś zdecydował, jakie chcesz mieć przekonania na temat przyjaźni i ludzi, a ja pomogę Ci je zmienić. I nie będę kłuła igłą, tylko wykorzystam do tego moc Twojej wyobraźni.

A zatem co chcesz myśleć o innych ludziach? A co chcesz myśleć o swoich umiejętnościach tworzenia i utrzymywania przyjaźni? A jaki stopień ważności mają mieć w Twoim życiu przyjaźń i dobre relacje z innymi?

Źródło:
http://psychologia.wieszjak.pl/relacje/261751,2,Jak-tworzyc-dobre-relacje-z-innymi.html

  

Strategiczna Profilaktyka Systemowa

program
Fundacji Humanitas
dofinansowany z środków Rządowego Programu na lata 2014-16
w ramach zadania publicznego 
„Bezpieczna i przyjazna szkoła

 
Copyright © 2013. Akademia Rodzinna Humanitas Rights Reserved.


Facebook skype